Baunatal

Baunatal

Germany
Your content after this ad
Your content after this ad
Venue
Parkstadion
Parkstadion - Baunatal
  • Year of construction: 1979
  • Surface: grass
  • Capacity: 12000
Information
  • Type club male
  • Names Baunatal
  • Code BAU
  • Area Germany
Active tournaments

Baunatal on Football Today

Get all the necessary information about the Baunatal club: live matches, line-ups one hour before kick-off and the full schedule of the team for the 2023/2024 season of Oberliga.

Baunatal match result

The next match is Gießen vs Baunatal and kicks-off at 14:00 on the Saturday 09 March 2024 as part of the the week 23 of Oberliga.

The latest result of Club Friendlies featured Lehnerz and Baunatal and ended up in a 3-1 score.

Baunatal is currently at rank 3. in the General table of Oberliga 2023/2024.

Main players

The full squad is as follows:

Goalkeepers: Benedict Saul, Max Annemüller and Pascal Bielert

Defenders: Berke Durak, Niklas Künzel, Mario Wolf, Maximilian Blahout, Florian Heussner, Daniel Borghardt, Patrick Krengel and Janik Szczygiel

Midfielders: Laurin Unzicker, Okan Gul, Fatih Üstün, Nico Möller, Dino Kardovic, Jonas Springer and Torben Ludwig

Strikers: André Schmitt, Manuel Pforr, Thomas Müller, Nico Schrader and Sinan Üstün

Baunatal schedule & next match

Following Gießen vs Baunatal, the next match will be Baunatal vs Griesheim on Saturday 16 March 2024. The manager Tobias Nebe will announce its strategy and the game sheet a few hours before the match.
Your content after this ad
Your content after this ad

2023/2024

July 2023
Saturday 29/07
Baunatal Baunatal
Türk Gücü Friedberg Türk Friedberg
13:00
August 2023
Sunday 06/08
SV Steinbach Steinbach
Baunatal Baunatal
15:00
Saturday 12/08
Baunatal Baunatal
Hanau 93 Hanau
13:00
Saturday 19/08
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
Baunatal Baunatal
13:00
Sunday 27/08
Baunatal Baunatal
FC Gießen Gießen
13:00
September 2023
Sunday 03/09
Viktoria Griesheim Griesheim
Baunatal Baunatal
14:00
Saturday 09/09
Baunatal Baunatal
Dietkirchen Dietkirchen
13:00
Saturday 16/09
Bayern Alzenau Bayern Alzenau
Baunatal Baunatal
14:00
Saturday 23/09
Baunatal Baunatal
Rot-Weiß Walldorf RW Walldorf
13:00
Saturday 30/09
Waldgirmes Waldgirmes
Baunatal Baunatal
14:00
October 2023
Tuesday 03/10
Weidenhausen Weidenhausen
Baunatal Baunatal
13:00
Saturday 07/10
Baunatal Baunatal
1960 Hanau 1960 Hanau
13:00
Saturday 14/10
FC 1906 Erlensee Erlensee
Baunatal Baunatal
16:00
Saturday 21/10
Baunatal Baunatal
Fernwald Fernwald
13:00
Saturday 28/10
Baunatal Baunatal
Eddersheim Eddersheim
13:00
November 2023
Saturday 04/11
Baunatal Baunatal
1905 Marburg Marburg
13:00
Saturday 11/11
Hünfelder SV Hünfelde
Baunatal Baunatal
13:30
Saturday 18/11
Baunatal Baunatal
SV Steinbach Steinbach
13:00
Saturday 25/11
Hanau 93 Hanau
Baunatal Baunatal
13:30
December 2023
Saturday 02/12
Baunatal Baunatal
Weidenhausen Weidenhausen
13:00
February 2024
Saturday 24/02
Türk Gücü Friedberg Türk Friedberg
Baunatal Baunatal
15:00
March 2024
Saturday 02/03
Baunatal Baunatal
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
13:00
Saturday 09/03
FC Gießen Gießen
Baunatal Baunatal
14:00
Saturday 16/03
Baunatal Baunatal
Viktoria Griesheim Griesheim
13:00
Saturday 23/03
Dietkirchen Dietkirchen
Baunatal Baunatal
14:00
April 2024
Saturday 06/04
Baunatal Baunatal
Bayern Alzenau Bayern Alzenau
13:00
Sunday 14/04
Rot-Weiß Walldorf RW Walldorf
Baunatal Baunatal
14:00
Saturday 20/04
Baunatal Baunatal
Waldgirmes Waldgirmes
13:00
Saturday 27/04
1960 Hanau 1960 Hanau
Baunatal Baunatal
16:00
May 2024
Saturday 04/05
Baunatal Baunatal
FC 1906 Erlensee Erlensee
13:00
Saturday 11/05
Fernwald Fernwald
Baunatal Baunatal
14:00
Thursday 16/05
Eddersheim Eddersheim
Baunatal Baunatal
18:30
Saturday 25/05
1905 Marburg Marburg
Baunatal Baunatal
13:00
June 2024
Saturday 01/06
Baunatal Baunatal
Hünfelder SV Hünfelde
14:00
February 2023
Saturday 18/02
Barockstadt Fulda-Lehn. Lehnerz
3
Baunatal Baunatal
1
Played
Saturday 04/02
Hessen Kassel Kassel
2
Baunatal Baunatal
2
Played
Your content after this ad
Your content after this ad
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Marburg Marburg 0 0 0 0 0 0 0 0
2 1960 Hanau 1960 Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Baunatal Baunatal 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Bayern Alzenau Bayern Alzenau 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Dietkirchen Dietkirchen 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Eddersheim Eddersheim 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Stadtallendorf Stadtallendorf 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Erlensee Erlensee 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Gießen Gießen 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Fernwald Fernwald 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Hanau Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Hünfelde Hünfelde 0 0 0 0 0 0 0 0
13 RW Walldorf RW Walldorf 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Steinbach Steinbach 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Türk Friedberg Türk Friedberg 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Griesheim Griesheim 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Waldgirmes Waldgirmes 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Weidenhausen Weidenhausen 0 0 0 0 0 0 0 0
  • Promotion
  • Promotion Play-off
  • Possible Relegation
  • Relegation
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Marburg Marburg 0 0 0 0 0 0 0 0
2 1960 Hanau 1960 Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Baunatal Baunatal 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Bayern Alzenau Bayern Alzenau 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Dietkirchen Dietkirchen 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Eddersheim Eddersheim 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Stadtallendorf Stadtallendorf 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Erlensee Erlensee 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Gießen Gießen 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Fernwald Fernwald 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Hanau Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Hünfelde Hünfelde 0 0 0 0 0 0 0 0
13 RW Walldorf RW Walldorf 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Steinbach Steinbach 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Türk Friedberg Türk Friedberg 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Griesheim Griesheim 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Waldgirmes Waldgirmes 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Weidenhausen Weidenhausen 0 0 0 0 0 0 0 0
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Marburg Marburg 0 0 0 0 0 0 0 0
2 1960 Hanau 1960 Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Baunatal Baunatal 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Bayern Alzenau Bayern Alzenau 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Dietkirchen Dietkirchen 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Eddersheim Eddersheim 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Stadtallendorf Stadtallendorf 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Erlensee Erlensee 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Gießen Gießen 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Fernwald Fernwald 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Hanau Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Hünfelde Hünfelde 0 0 0 0 0 0 0 0
13 RW Walldorf RW Walldorf 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Steinbach Steinbach 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Türk Friedberg Türk Friedberg 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Griesheim Griesheim 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Waldgirmes Waldgirmes 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Weidenhausen Weidenhausen 0 0 0 0 0 0 0 0
Advanced standings Oberliga
Your content after this ad
Your content after this ad
No known transfer