Stadtallendorf

Stadtallendorf

Germany
Your content after this ad
Your content after this ad
Venue
Kunstrasenplatz 2 Stadtallendorf
Kunstrasenplatz 2 Stadtallendorf - Stadtallendorf
  • Surface: artificial
  • Capacity: 1000
  • Average attendance: 120
  • Maximum attendance: 580
  • % sold: 2
Information
  • Type club male
  • Names Eintracht Stadtallendorf, Stadtallendorf
  • Code STA
  • Area Germany
Active tournaments

Eintracht Stadtallendorf on Football Today

Get all the necessary information about the Eintracht Stadtallendorf team: live matches, line-ups one hour before kick-off and the full schedule of the team for the 2023/2024 season of Oberliga.

Eintracht Stadtallendorf match result

The next match is Baunatal vs Stadtallendorf and kicks-off at 13:00 on the Saturday 02 March 2024 as part of the the week 22 of Oberliga.

Main players

The full squad is as follows:

Goalkeepers: Dusan Olujić, João Gabriel Borgert, Niklas Zupanic Digula and Dirk Novosad

Defenders: Yannis Grönke, Matthias Pape, Kevin Vidakovics, Perry Junior Ofori and Christopher Schadeberg

Midfielders: Arne Schütze, Laurin Vogt, Damijan Heuser, Mirco Geisler, Malcolm Phillips, Rolf Sattorov, Nick Bremer, Muhamet Arifi, Kevin Bartheld and Amar Žildžović

Strikers: Del-Angelo Williams and Leon Lindenthal

Stadtallendorf schedule & next match

Following Baunatal vs Stadtallendorf, the next match will be Stadtallendorf vs Türk Friedberg on Saturday 09 March 2024. The coach Dragan Sicaja will announce its strategy and the game sheet a few hours before the fixture.
Your content after this ad
Your content after this ad

2023/2024

July 2023
August 2023
Saturday 05/08
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
1905 Marburg Marburg
13:00
Saturday 12/08
Hünfelder SV Hünfelde
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
14:00
Saturday 19/08
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
Baunatal Baunatal
13:00
September 2023
Sunday 03/09
SV Steinbach Steinbach
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
14:00
Saturday 09/09
Hanau 93 Hanau
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
14:00
Saturday 16/09
Weidenhausen Weidenhausen
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
14:00
Saturday 23/09
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
FC Gießen Gießen
13:00
Saturday 30/09
Viktoria Griesheim Griesheim
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
14:00
October 2023
Tuesday 03/10
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
Fernwald Fernwald
14:00
Saturday 07/10
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
Dietkirchen Dietkirchen
13:00
Saturday 21/10
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
Rot-Weiß Walldorf RW Walldorf
13:00
Saturday 28/10
Waldgirmes Waldgirmes
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
14:00
November 2023
Saturday 04/11
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
1960 Hanau 1960 Hanau
13:00
Saturday 11/11
FC 1906 Erlensee Erlensee
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
16:00
Saturday 18/11
1905 Marburg Marburg
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
13:00
Saturday 25/11
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
Hünfelder SV Hünfelde
13:00
December 2023
Saturday 02/12
Fernwald Fernwald
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
13:00
February 2024
Saturday 24/02
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
Eddersheim Eddersheim
13:00
March 2024
Saturday 02/03
Baunatal Baunatal
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
13:00
Saturday 16/03
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
SV Steinbach Steinbach
13:00
Saturday 23/03
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
Hanau 93 Hanau
13:00
April 2024
Saturday 06/04
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
Weidenhausen Weidenhausen
13:00
Saturday 13/04
FC Gießen Gießen
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
14:00
Saturday 20/04
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
Viktoria Griesheim Griesheim
13:00
Saturday 27/04
Dietkirchen Dietkirchen
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
14:00
May 2024
Saturday 18/05
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
Waldgirmes Waldgirmes
13:00
Saturday 25/05
1960 Hanau 1960 Hanau
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
16:00
June 2024
Saturday 01/06
Eintracht Stadtallendorf Stadtallendorf
FC 1906 Erlensee Erlensee
14:00
Your content after this ad
Your content after this ad
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Marburg Marburg 0 0 0 0 0 0 0 0
2 1960 Hanau 1960 Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Baunatal Baunatal 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Bayern Alzenau Bayern Alzenau 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Dietkirchen Dietkirchen 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Eddersheim Eddersheim 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Stadtallendorf Stadtallendorf 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Erlensee Erlensee 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Gießen Gießen 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Fernwald Fernwald 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Hanau Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Hünfelde Hünfelde 0 0 0 0 0 0 0 0
13 RW Walldorf RW Walldorf 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Steinbach Steinbach 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Türk Friedberg Türk Friedberg 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Griesheim Griesheim 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Waldgirmes Waldgirmes 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Weidenhausen Weidenhausen 0 0 0 0 0 0 0 0
  • Promotion
  • Promotion Play-off
  • Possible Relegation
  • Relegation
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Marburg Marburg 0 0 0 0 0 0 0 0
2 1960 Hanau 1960 Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Baunatal Baunatal 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Bayern Alzenau Bayern Alzenau 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Dietkirchen Dietkirchen 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Eddersheim Eddersheim 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Stadtallendorf Stadtallendorf 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Erlensee Erlensee 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Gießen Gießen 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Fernwald Fernwald 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Hanau Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Hünfelde Hünfelde 0 0 0 0 0 0 0 0
13 RW Walldorf RW Walldorf 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Steinbach Steinbach 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Türk Friedberg Türk Friedberg 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Griesheim Griesheim 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Waldgirmes Waldgirmes 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Weidenhausen Weidenhausen 0 0 0 0 0 0 0 0
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Marburg Marburg 0 0 0 0 0 0 0 0
2 1960 Hanau 1960 Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Baunatal Baunatal 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Bayern Alzenau Bayern Alzenau 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Dietkirchen Dietkirchen 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Eddersheim Eddersheim 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Stadtallendorf Stadtallendorf 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Erlensee Erlensee 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Gießen Gießen 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Fernwald Fernwald 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Hanau Hanau 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Hünfelde Hünfelde 0 0 0 0 0 0 0 0
13 RW Walldorf RW Walldorf 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Steinbach Steinbach 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Türk Friedberg Türk Friedberg 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Griesheim Griesheim 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Waldgirmes Waldgirmes 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Weidenhausen Weidenhausen 0 0 0 0 0 0 0 0
Advanced standings Oberliga
Your content after this ad
Your content after this ad
No known transfer