SF Lotte

SF Lotte

Germany
Your content after this ad
Your content after this ad
Venue
Stadion am Lotter Kreuz
Stadion am Lotter Kreuz - Lotte
  • Year of construction: 1986
  • Surface: grass
  • Capacity: 10059
  • Average attendance: 1400
  • Maximum attendance: 9318
  • % sold: 13
Information
  • Type club male
  • Names Sportfreunde Lotte, SF Lotte
  • Code SFL
  • Area Germany
Active tournaments

Sportfreunde Lotte on Football Today

Get all the necessary information about the Sportfreunde Lotte team: live matches, lineups one hour before kick-off and the full schedule of the team for the 2023/2024 season of Oberliga.

Sportfreunde Lotte match result

The next match is SF Lotte vs SF Siegen and kicks-off at 14:00 on the Sunday 21 April 2024 as part of the the week 29 of Oberliga.

The latest result of Club Friendlies featured Rödinghausen and SF Lotte and ended up in a 1-4 score.

SF Lotte is currently at rank 11. in the General table of Oberliga 2023/2024.

Main players

The full squad is as follows:

Goalkeepers: Benjamin Paesler, Ngemba Michael Luyambula and Fynn Müller

Defenders: Jakob Duhme

Midfielders: Timo Brauer, Niklas Determann, Tejan Fofana, Austin Amer, Konstantinos Keissoglou and Gürbüz Firat

Strikers: Jaroslaw Lindner

SF Lotte schedule & next match

Following SF Lotte vs SF Siegen, the next match will be Sprockhövel vs SF Lotte on Sunday 28 April 2024. The coach Jens Tiemann-Gorny will announce its strategy and the match sheet a few minutes ahead of the game.
Your content after this ad
Your content after this ad

2023/2024

August 2023
Sunday 13/08
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Westfalia Rhynern Rhynern
14:00
Sunday 20/08
Victoria Clarholz Clarholz
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
Sunday 27/08
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Eintracht Rheine Rheine
14:00
September 2023
Sunday 03/09
Türkspor Dortmund Türkspor
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
Sunday 10/09
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Gievenbeck Gievenbeck
14:00
Sunday 17/09
Finnentrop / Bamenohl Finnentrop / B
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
Sunday 24/09
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Vreden Vreden
14:00
October 2023
Sunday 01/10
ASC Dortmund Aplerbeck
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
Sunday 08/10
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Brünninghausen Brünninghausen
14:00
Sunday 15/10
Wattenscheid 09 Wattenscheid
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
Sunday 22/10
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Erkenschwick Erkenschwick
14:00
Sunday 29/10
Sportfreunde Siegen SF Siegen
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
November 2023
Sunday 05/11
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Sprockhövel Sprockhövel
13:30
Sunday 12/11
Preußen Münster P. Münster II
Sportfreunde Lotte SF Lotte
13:30
Sunday 19/11
Bövinghausen Bövinghausen
Sportfreunde Lotte SF Lotte
13:30
December 2023
Sunday 03/12
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Schermbeck Schermbeck
13:30
Sunday 10/12
Ennepetal Ennepetal
Sportfreunde Lotte SF Lotte
13:30
February 2024
Sunday 04/02
Westfalia Rhynern Rhynern
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
Sunday 18/02
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Victoria Clarholz Clarholz
14:00
Sunday 25/02
Eintracht Rheine Rheine
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
March 2024
Sunday 03/03
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Türkspor Dortmund Türkspor
14:00
Sunday 10/03
Gievenbeck Gievenbeck
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
Sunday 17/03
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Finnentrop / Bamenohl Finnentrop / B
14:00
Sunday 24/03
Vreden Vreden
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
Thursday 28/03
Sportfreunde Lotte SF Lotte
ASC Dortmund Aplerbeck
18:00
April 2024
Monday 01/04
Brünninghausen Brünninghausen
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
Sunday 07/04
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Wattenscheid 09 Wattenscheid
14:00
Sunday 14/04
Erkenschwick Erkenschwick
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
Sunday 21/04
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Sportfreunde Siegen SF Siegen
14:00
Sunday 28/04
Sprockhövel Sprockhövel
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
May 2024
Sunday 05/05
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Preußen Münster P. Münster II
14:00
Sunday 12/05
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Bövinghausen Bövinghausen
14:00
Monday 20/05
Schermbeck Schermbeck
Sportfreunde Lotte SF Lotte
14:00
Sunday 26/05
Sportfreunde Lotte SF Lotte
Ennepetal Ennepetal
14:00
July 2023
Tuesday 25/07
Rödinghausen Rödinghausen
1
Sportfreunde Lotte SF Lotte
4
Played
January 2023
Thursday 12/01
Rödinghausen Rödinghausen
1
Sportfreunde Lotte SF Lotte
3
Played
Your content after this ad
Your content after this ad
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Aplerbeck Aplerbeck 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Brünninghausen Brünninghausen 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Bövinghausen Bövinghausen 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Rheine Rheine 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Ennepetal Ennepetal 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Erkenschwick Erkenschwick 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Finnentrop / B Finnentrop / B 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Gievenbeck Gievenbeck 0 0 0 0 0 0 0 0
9 P. Münster II P. Münster II 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Schermbeck Schermbeck 0 0 0 0 0 0 0 0
11 SF Lotte SF Lotte 0 0 0 0 0 0 0 0
12 SF Siegen SF Siegen 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Sprockhövel Sprockhövel 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Türkspor Türkspor 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Clarholz Clarholz 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Vreden Vreden 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Wattenscheid Wattenscheid 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Rhynern Rhynern 0 0 0 0 0 0 0 0
  • Promotion
  • Possible Relegation
  • Relegation
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Aplerbeck Aplerbeck 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Brünninghausen Brünninghausen 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Bövinghausen Bövinghausen 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Rheine Rheine 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Ennepetal Ennepetal 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Erkenschwick Erkenschwick 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Finnentrop / B Finnentrop / B 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Gievenbeck Gievenbeck 0 0 0 0 0 0 0 0
9 P. Münster II P. Münster II 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Schermbeck Schermbeck 0 0 0 0 0 0 0 0
11 SF Lotte SF Lotte 0 0 0 0 0 0 0 0
12 SF Siegen SF Siegen 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Sprockhövel Sprockhövel 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Türkspor Türkspor 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Clarholz Clarholz 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Vreden Vreden 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Wattenscheid Wattenscheid 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Rhynern Rhynern 0 0 0 0 0 0 0 0
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Aplerbeck Aplerbeck 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Brünninghausen Brünninghausen 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Bövinghausen Bövinghausen 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Rheine Rheine 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Ennepetal Ennepetal 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Erkenschwick Erkenschwick 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Finnentrop / B Finnentrop / B 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Gievenbeck Gievenbeck 0 0 0 0 0 0 0 0
9 P. Münster II P. Münster II 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Schermbeck Schermbeck 0 0 0 0 0 0 0 0
11 SF Lotte SF Lotte 0 0 0 0 0 0 0 0
12 SF Siegen SF Siegen 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Sprockhövel Sprockhövel 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Türkspor Türkspor 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Clarholz Clarholz 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Vreden Vreden 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Wattenscheid Wattenscheid 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Rhynern Rhynern 0 0 0 0 0 0 0 0
Advanced standings Oberliga
Your content after this ad
Your content after this ad
Coach
Jens Tiemann-Gorny
Jens Tiemann-Gorny Germany 45 years - 11 official matches
27%
3 win
9%
1 draw
64%
7 Losses
0.91 Points/match (in championship)
Overall
  • Squad size 11
  • Average age 26.1
  • Foreign players 2 (18.2%)
Goalkeepers
Defenders
Midfielders
Strikers
Your content after this ad
Your content after this ad
Your content after this ad
Your content after this ad
Transfers overview
Count Average age Amount
Arrivals 0 0 0 €
Departures 1 22 0 €
Total 1 22 0 €
Transfers