Eichede

Eichede

Germany
Your content after this ad
Your content after this ad
Venue
Ernst-Wagener-Stadion
Ernst-Wagener-Stadion - Steinburg
  • Surface: grass
  • Capacity: 3000
  • Average attendance: 411
  • Maximum attendance: 1200
  • Minimum attendance: 225
  • % sold: 14
Other teams
Information
  • Type club male
  • Names Eichede
  • Code EIC
  • Area Germany
Active tournaments

Eichede on Football Today

Get all the necessary information about the Eichede team: live matches, starting eleven one hour before kick-off and the full schedule of the team for the 2023/2024 season of Oberliga.

Eichede match result

The next match is Lübeck II vs Eichede and kicks-off at 13:00 on the Sunday 03 March 2024 as part of the the week 20 of Oberliga.

The latest result of Club Friendlies featured Norderstedt and Eichede and ended up in a 1-0 score.

Eichede is currently at rank 4. in the General table of Oberliga 2023/2024.

Main players

The full squad is as follows:

Goalkeepers: Michél Thomä and Florian Höfel

Defenders: Nico Bremser, Jan-Ole Hansen and Yannik Marschner

Midfielders: Yannick Bremser, Torge Maltzahn, Alper Kerim Gürsoy, Kolja Grant, Evgenij Bieche, Gerrit Schubring, Nikita Bojarinow, Mateusz Tomasz Ławniczak and Peer-Maurice Ehlers

Strikers: Thorben Wurr, Vincent Janelt, Sergen Tarim, Marco Schubring and Christian Peters

Eichede schedule & next match

Following Lübeck II vs Eichede, the next match will be Eichede vs TSB Flensburg on Sunday 10 March 2024. The coach Dennis Jaacks will communicate its strategy and the lineups a few hours before the game.
Your content after this ad
Your content after this ad

2023/2024

July 2023
Sunday 30/07
Eichede Eichede
Oldenburger SV Oldenburg
13:00
August 2023
Sunday 06/08
VfR Neumünster Neumünster
Eichede Eichede
13:00
Sunday 13/08
Eichede Eichede
Hohenwestedt Hohenwestedt
13:00
Sunday 20/08
Eckernförder SV Eckernförd
Eichede Eichede
14:00
Sunday 27/08
Eichede Eichede
Weiche Flensburg Weiche II
13:00
September 2023
Saturday 02/09
Dornbreite Lübeck Dornbreite
Eichede Eichede
14:00
Sunday 10/09
Eichede Eichede
Lübeck Lübeck II
13:00
Saturday 16/09
TSB Flensburg TSB Flensburg
Eichede Eichede
13:00
Sunday 24/09
Eichede Eichede
Heider SV Heide
13:00
Saturday 30/09
Union Neumünster Union NMS
Eichede Eichede
13:00
October 2023
Saturday 07/10
Nordmark Satrup Nordmark Sat.
Eichede Eichede
13:00
Sunday 15/10
Eichede Eichede
Preußen Reinfeld Preußen 09
13:00
Sunday 22/10
Inter Türkspor Kiel Türkspor Kiel
Eichede Eichede
14:30
Sunday 29/10
Eichede Eichede
Todesfelde Todesfelde
13:00
November 2023
Saturday 04/11
Weiche Flensburg Weiche II
Eichede Eichede
12:30
Sunday 12/11
Eichede Eichede
Eckernförder SV Eckernförd
13:00
Saturday 18/11
Hohenwestedt Hohenwestedt
Eichede Eichede
14:00
Sunday 26/11
Eichede Eichede
Dornbreite Lübeck Dornbreite
13:00
December 2023
Saturday 02/12
Bordesholm Bordesholm
Eichede Eichede
12:30
March 2024
Sunday 03/03
Lübeck Lübeck II
Eichede Eichede
13:00
Sunday 10/03
Eichede Eichede
TSB Flensburg TSB Flensburg
13:00
Saturday 16/03
Heider SV Heide
Eichede Eichede
13:00
Sunday 24/03
Eichede Eichede
Union Neumünster Union NMS
13:00
April 2024
Sunday 07/04
Eichede Eichede
Nordmark Satrup Nordmark Sat.
13:00
Saturday 13/04
Preußen Reinfeld Preußen 09
Eichede Eichede
13:30
Sunday 21/04
Eichede Eichede
Inter Türkspor Kiel Türkspor Kiel
13:00
Sunday 28/04
Todesfelde Todesfelde
Eichede Eichede
13:00
May 2024
Sunday 05/05
Eichede Eichede
Bordesholm Bordesholm
13:00
Saturday 11/05
Oldenburger SV Oldenburg
Eichede Eichede
17:00
Saturday 18/05
Eichede Eichede
VfR Neumünster Neumünster
13:00
January 2023
Sunday 22/01
Eintracht Norderstedt Norderstedt
1
Eichede Eichede
0
Played
Your content after this ad
Your content after this ad
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Bordesholm Bordesholm 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Dornbreite Dornbreite 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Eckernförd Eckernförd 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Eichede Eichede 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Heide Heide 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Hohenwestedt Hohenwestedt 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Türkspor Kiel Türkspor Kiel 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Lübeck II Lübeck II 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Nordmark Sat. Nordmark Sat. 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Oldenburg Oldenburg 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Preußen 09 Preußen 09 0 0 0 0 0 0 0 0
12 TSB Flensburg TSB Flensburg 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Todesfelde Todesfelde 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Union NMS Union NMS 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Neumünster Neumünster 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Weiche II Weiche II 0 0 0 0 0 0 0 0
  • Promotion
  • Relegation
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Bordesholm Bordesholm 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Dornbreite Dornbreite 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Eckernförd Eckernförd 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Eichede Eichede 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Heide Heide 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Hohenwestedt Hohenwestedt 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Türkspor Kiel Türkspor Kiel 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Lübeck II Lübeck II 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Nordmark Sat. Nordmark Sat. 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Oldenburg Oldenburg 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Preußen 09 Preußen 09 0 0 0 0 0 0 0 0
12 TSB Flensburg TSB Flensburg 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Todesfelde Todesfelde 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Union NMS Union NMS 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Neumünster Neumünster 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Weiche II Weiche II 0 0 0 0 0 0 0 0
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Bordesholm Bordesholm 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Dornbreite Dornbreite 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Eckernförd Eckernförd 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Eichede Eichede 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Heide Heide 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Hohenwestedt Hohenwestedt 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Türkspor Kiel Türkspor Kiel 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Lübeck II Lübeck II 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Nordmark Sat. Nordmark Sat. 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Oldenburg Oldenburg 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Preußen 09 Preußen 09 0 0 0 0 0 0 0 0
12 TSB Flensburg TSB Flensburg 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Todesfelde Todesfelde 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Union NMS Union NMS 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Neumünster Neumünster 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Weiche II Weiche II 0 0 0 0 0 0 0 0
Advanced standings Oberliga
Your content after this ad
Your content after this ad
No known transfer