Tercera Division

Tercera Division

2022/2023 Tercera Division

Last matches

All results

Podium by group

Full table
# Group 1 Pts P W D L
1 Silva Silva 7 3 2 1 0
2 Somozas Somozas 7 3 2 1 0
3 UD Ourense UD Ourense 7 3 2 1 0
# Group 10 Pts P W D L
1 Gerena Gerena 9 3 3 0 0
2 Sevilla III Sevilla III 7 3 2 1 0
3 Pozoblanco Pozoblanco 7 3 2 1 0
# Group 11 Pts P W D L
1 Santanyí Santanyí 7 3 2 1 0
2 Andratx Andratx 7 3 2 1 0
3 Penya Ind Penya Ind 7 3 2 1 0
# Group 12 Pts P W D L
1 Mensajero Mensajero 6 2 2 0 0
2 La Cuadra La Cuadra 4 2 1 1 0
3 Las Palmas II Las Palmas II 4 2 1 1 0
# Group 13 Pts P W D L
1 Águilas Águilas 9 3 3 0 0
2 Unión Atlético Unión Atlético 9 3 3 0 0
3 Racing Murcia Racing Murcia 7 3 2 1 0
# Group 14 Pts P W D L
1 Jerez Jerez 9 3 3 0 0
2 Olivenza Olivenza 7 3 2 1 0
3 Arroyo Arroyo 6 3 2 0 1
# Group 15 Pts P W D L
1 Beti Onak Beti Onak 9 3 3 0 0
2 Lagunak Lagunak 7 3 2 1 0
3 Valle Egüés Valle Egüés 7 3 2 1 0
# Group 16 Pts P W D L
1 Náxara Náxara 9 3 3 0 0
2 La Calzada La Calzada 7 3 2 1 0
3 Varea Varea 7 3 2 1 0
# Group 17 Pts P W D L
1 Almudévar Almudévar 9 3 3 0 0
2 Épila Épila 9 3 3 0 0
3 Cuarte Cuarte 7 3 2 1 0
# Group 18 Pts P W D L
1 Quintanar Quintanar 7 3 2 1 0
2 Tarancón Tarancón 7 3 2 1 0
3 Manchego Manchego 7 3 2 1 0
# Group 2 Pts P W D L
1 Caudal Caudal 9 3 3 0 0
2 Llanera Llanera 9 3 3 0 0
3 Gijón II Gijón II 7 3 2 1 0
# Group 3 Pts P W D L
1 Cayón Cayón 7 3 2 1 0
2 Vimenor Vimenor 7 3 2 1 0
3 Escobedo Escobedo 6 3 2 0 1
# Group 4 Pts P W D L
1 Vitoria Vitoria 9 3 3 0 0
2 Barakaldo Barakaldo 9 3 3 0 0
3 Leioa Leioa 9 3 3 0 0
# Group 5 Pts P W D L
1 Europa Europa 9 3 3 0 0
2 Sant Andreu Sant Andreu 6 3 2 0 1
3 Pobla Pobla 6 3 2 0 1
# Group 6 Pts P W D L
1 Acero Acero 7 3 2 1 0
2 Villarreal III Villarreal III 7 3 2 1 0
3 Atzeneta Atzeneta 6 3 2 0 1
# Group 7 Pts P W D L
1 Getafe II Getafe II 9 3 3 0 0
2 Ursaria Ursaria 7 3 2 1 0
3 Móstoles Móstoles 7 3 2 1 0
# Group 8 Pts P W D L
1 Salamanca UDS Salamanca UDS 7 3 2 1 0
2 Astorga Astorga 7 3 2 1 0
3 Mirandés II Mirandés II 7 3 2 1 0
# Group 9 Pts P W D L
1 El Palo El Palo 9 3 3 0 0
2 Arenas Armilla Arenas Armilla 7 3 2 1 0
3 Almería II Almería II 6 3 2 0 1
Useful information
  • Type championship
  • Gender male
  • Start date 09 September 2022
  • End date 04 June 2023
  • Area Spain
Useful links
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Silva Silva 7 3 2 1 0 8 4 4
2 Somozas Somozas 7 3 2 1 0 5 1 4
3 UD Ourense UD Ourense 7 3 2 1 0 5 3 2
4 La Coruña II La Coruña II 7 3 2 1 0 4 2 2
5 Estradense Estradense 6 3 2 0 1 6 3 3
6 Arzúa Arzúa 6 3 2 0 1 4 3 1
7 Arosa Arosa 6 3 2 0 1 3 2 1
8 Gran Peña Gran Peña 4 3 1 1 1 9 6 3
9 Choco Choco 4 3 1 1 1 7 7 0
10 Alondras Alondras 4 3 1 1 1 5 5 0
11 Villalbés Villalbés 4 3 1 1 1 4 4 0
12 Bouzas Bouzas 3 3 0 3 0 3 3 0
13 Arteixo Arteixo 1 3 0 1 2 4 8 -4
14 Barco Barco 0 3 0 0 3 1 5 -4
15 Paiosaco Paiosaco 0 3 0 0 3 0 5 -5
16 Viveiro Viveiro 0 3 0 0 3 2 9 -7
  • Promotion
  • Promotion Play-off
  • Relegation
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Somozas Somozas 6 2 2 0 0 5 1 4
2 Choco Choco 4 2 1 1 0 5 1 4
3 Villalbés Villalbés 4 2 1 1 0 4 2 2
4 La Coruña II La Coruña II 4 2 1 1 0 3 2 1
5 UD Ourense UD Ourense 4 2 1 1 0 3 2 1
6 Gran Peña Gran Peña 3 1 1 0 0 6 2 4
7 Silva Silva 3 1 1 0 0 4 2 2
8 Estradense Estradense 3 1 1 0 0 3 1 2
9 Arzúa Arzúa 3 1 1 0 0 2 0 2
10 Arosa Arosa 3 1 1 0 0 1 0 1
11 Alondras Alondras 3 2 1 0 1 4 4 0
12 Arteixo Arteixo 1 1 0 1 0 2 2 0
13 Bouzas Bouzas 1 1 0 1 0 0 0 0
14 Viveiro Viveiro 0 1 0 0 1 1 2 -1
15 Barco Barco 0 2 0 0 2 0 2 -2
16 Paiosaco Paiosaco 0 2 0 0 2 0 4 -4
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Silva Silva 4 2 1 1 0 4 2 2
2 Estradense Estradense 3 2 1 0 1 3 2 1
3 UD Ourense UD Ourense 3 1 1 0 0 2 1 1
4 La Coruña II La Coruña II 3 1 1 0 0 1 0 1
5 Arosa Arosa 3 2 1 0 1 2 2 0
6 Arzúa Arzúa 3 2 1 0 1 2 3 -1
7 Bouzas Bouzas 2 2 0 2 0 3 3 0
8 Alondras Alondras 1 1 0 1 0 1 1 0
9 Somozas Somozas 1 1 0 1 0 0 0 0
10 Gran Peña Gran Peña 1 2 0 1 1 3 4 -1
11 Paiosaco Paiosaco 0 1 0 0 1 0 1 -1
12 Barco Barco 0 1 0 0 1 1 3 -2
13 Villalbés Villalbés 0 1 0 0 1 0 2 -2
14 Choco Choco 0 1 0 0 1 2 6 -4
15 Arteixo Arteixo 0 2 0 0 2 2 6 -4
16 Viveiro Viveiro 0 2 0 0 2 1 7 -6
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Silva Silva 7 3 2 1 0 8 4 4
2 Somozas Somozas 7 3 2 1 0 5 1 4
3 UD Ourense UD Ourense 7 3 2 1 0 5 3 2
4 La Coruña II La Coruña II 7 3 2 1 0 4 2 2
5 Estradense Estradense 6 3 2 0 1 6 3 3
6 Arzúa Arzúa 6 3 2 0 1 4 3 1
7 Arosa Arosa 6 3 2 0 1 3 2 1
8 Gran Peña Gran Peña 4 3 1 1 1 9 6 3
9 Choco Choco 4 3 1 1 1 7 7 0
10 Alondras Alondras 4 3 1 1 1 5 5 0
11 Villalbés Villalbés 4 3 1 1 1 4 4 0
12 Bouzas Bouzas 3 3 0 3 0 3 3 0
13 Arteixo Arteixo 1 3 0 1 2 4 8 -4
14 Barco Barco 0 3 0 0 3 1 5 -4
15 Paiosaco Paiosaco 0 3 0 0 3 0 5 -5
16 Viveiro Viveiro 0 3 0 0 3 2 9 -7

* Last 6 matches

# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Somozas Somozas 6 2 2 0 0 5 1 4
2 Choco Choco 4 2 1 1 0 5 1 4
3 Villalbés Villalbés 4 2 1 1 0 4 2 2
4 La Coruña II La Coruña II 4 2 1 1 0 3 2 1
5 UD Ourense UD Ourense 4 2 1 1 0 3 2 1
6 Gran Peña Gran Peña 3 1 1 0 0 6 2 4
7 Silva Silva 3 1 1 0 0 4 2 2
8 Estradense Estradense 3 1 1 0 0 3 1 2
9 Arzúa Arzúa 3 1 1 0 0 2 0 2
10 Arosa Arosa 3 1 1 0 0 1 0 1
11 Alondras Alondras 3 2 1 0 1 4 4 0
12 Arteixo Arteixo 1 1 0 1 0 2 2 0
13 Bouzas Bouzas 1 1 0 1 0 0 0 0
14 Viveiro Viveiro 0 1 0 0 1 1 2 -1
15 Barco Barco 0 2 0 0 2 0 2 -2
16 Paiosaco Paiosaco 0 2 0 0 2 0 4 -4

* Last 3 home matches

# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Silva Silva 4 2 1 1 0 4 2 2
2 Estradense Estradense 3 2 1 0 1 3 2 1
3 UD Ourense UD Ourense 3 1 1 0 0 2 1 1
4 La Coruña II La Coruña II 3 1 1 0 0 1 0 1
5 Arosa Arosa 3 2 1 0 1 2 2 0
6 Arzúa Arzúa 3 2 1 0 1 2 3 -1
7 Bouzas Bouzas 2 2 0 2 0 3 3 0
8 Alondras Alondras 1 1 0 1 0 1 1 0
9 Somozas Somozas 1 1 0 1 0 0 0 0
10 Gran Peña Gran Peña 1 2 0 1 1 3 4 -1
11 Paiosaco Paiosaco 0 1 0 0 1 0 1 -1
12 Barco Barco 0 1 0 0 1 1 3 -2
13 Villalbés Villalbés 0 1 0 0 1 0 2 -2
14 Choco Choco 0 1 0 0 1 2 6 -4
15 Arteixo Arteixo 0 2 0 0 2 2 6 -4
16 Viveiro Viveiro 0 2 0 0 2 1 7 -6

* Last 3 away matches

# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Alondras Alondras 7 3 2 1 0 4 2 2
2 UD Ourense UD Ourense 6 2 2 0 0 2 0 2
3 Barco Barco 4 2 1 1 0 1 0 1
4 Arzúa Arzúa 4 2 1 1 0 1 0 1
5 Villalbés Villalbés 3 2 1 0 1 1 1 0
6 Viveiro Viveiro 3 2 1 0 0 1 1 0
7 Silva Silva 2 2 0 2 0 4 4 0
8 Gran Peña Gran Peña 2 2 0 2 0 3 3 0
9 Arteixo Arteixo 2 3 0 2 1 3 4 -1
10 Somozas Somozas 2 2 0 2 0 0 0 0
11 Paiosaco Paiosaco 2 2 0 2 0 0 0 0
12 Arosa Arosa 2 2 0 2 0 0 0 0
13 Choco Choco 1 2 0 1 0 2 3 -1
14 Bouzas Bouzas 1 2 0 1 1 0 1 -1
15 La Coruña II La Coruña II 1 2 0 1 0 0 1 -1
16 Estradense Estradense 0 2 0 0 1 0 2 -2
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 Alondras Alondras 4 2 1 1 0 3 2 1
2 Villalbés Villalbés 3 1 1 0 0 1 0 1
3 UD Ourense UD Ourense 3 1 1 0 0 1 0 1
4 Arzúa Arzúa 3 1 1 0 0 1 0 1
5 Gran Peña Gran Peña 1 1 0 1 0 2 2 0
6 Silva Silva 1 1 0 1 0 2 2 0
7 Arteixo Arteixo 1 1 0 1 0 1 1 0
8 Somozas Somozas 1 1 0 1 0 0 0 0
9 Barco Barco 1 1 0 1 0 0 0 0
10 Bouzas Bouzas 1 1 0 1 0 0 0 0
11 Arosa Arosa 1 1 0 1 0 0 0 0
12 Paiosaco Paiosaco 1 1 0 1 0 0 0 0
13 Viveiro Viveiro 0 1 0 0 0 0 1 -1
14 La Coruña II La Coruña II 0 1 0 0 0 0 1 -1
15 Choco Choco 0 1 0 0 0 0 1 -1
16 Estradense Estradense 0 1 0 0 0 0 1 -1
# Team Pts P W D L GF GA GD
1 UD Ourense UD Ourense 3 1 1 0 0 1 0 1
2 Barco Barco 3 1 1 0 0 1 0 1
3 Viveiro Viveiro 3 1 1 0 0 1 0 1
4 Alondras Alondras 3 1 1 0 0 1 0 1
5 Silva Silva 1 1 0 1 0 2 2 0
6 Choco Choco 1 1 0 1 0 2 2 0
7 Arteixo Arteixo 1 2 0 1 1 2 3 -1
8 Gran Peña Gran Peña 1 1 0 1 0 1 1 0
9 Somozas Somozas 1 1 0 1 0 0 0 0
10 Arosa Arosa 1 1 0 1 0 0 0 0
11 Paiosaco Paiosaco 1 1 0 1 0 0 0 0
12 La Coruña II La Coruña II 1 1 0 1 0 0 0 0
13 Arzúa Arzúa 1 1 0 1 0 0 0 0
14 Villalbés Villalbés 0 1 0 0 1 0 1 -1
15 Bouzas Bouzas 0 1 0 0 1 0 1 -1
16 Estradense Estradense 0 1 0 0 1 0 1 -1